Tuto otázku si jistě v minulosti kladla řada podnikatelů. A nebavíme se o poplatcích za notáře, soud a právní služby. Ty by většina začínajících podnikatelů jistě zaplatit dokázala. Problém byl v minulosti zejména v základním kapitálu, který u s.r.o. činil 200.000,- Kč. A takovou sumu už každý začínající podnikatel neměl. Velkou úlevu přinesla novela zákona, podle které stačí k založení firmy částka ve výši 1,- Kč. Jenže i jedna koruna se musela fyzicky složit v bance na takzvaný zakladatelský účet. Za potvrzení o složení této částky si pak banka naúčtovala kolem 130,- Kč, což bylo v kontextu celé operace poněkud úsměvné. Do banky navíc bylo nutné jít dvakrát, napřed fyzicky složit korunu a následně po založení firmy zakladatelský účet zrušit a korunu vybrat nebo převést na běžný účet.

Díky novele zákona o obchodních korporacích je možné základní kapitál 20.000,- Kč složit „jiným způsobem“. V praxi se to řeší způsobem, kdy správce vkladu (zpravidla jeden ze zakládajících společníků) určený při založení společnosti základní vklad od zakladatelů převezme a vydá příslušné potvrzení. Peníze tedy není nutné vkládat do banky a notáři při zakládání společnosti postačí písemné potvrzení.

Ze zkušeností s našimi klienty víme, že právě toto opatření považují za velmi praktické. Pokud se nového nebo stávajícího klienta ptáme, jak vysoký základní kapitál ve společnosti plánuje, tak ve většině případů volí jednoduchou alternativu do 20.000,- Kč.