Začínající i etablované firmy se velmi často setkávají s takzvanými katalogovými podvody. Tyto podvody se páchají již mnoho let a jejich provedení se postupem času průběžně mění. Vždy se ale jedná se o oficiálně stylizované výzvy k registraci v určitém seznamu nebo věstníku. Dokument se jeví jako oficiální úřední listina ale obsahuje drobným písmem psané smluvní ujednání o tom, že registrací se zavazujete platit poplatek za službu.

V poslední době se objevily katalogové podvody s registračními formuláři v grafickém stylu Evropské unie. Formuláře se tváří jako úřední věstník EU s tím, že se jedná pouze o potvrzení nebo kontrolu firemních údajů. Jejich vyplněním a odesláním spustí podnikatel lavinu vymahačských dopisů, kde jsou uvedeny odkazy na ustanovení ze zahraničních právních předpisů a dlužná částka v řádech stovek EUR je navyšována o poplatky spojené s vymáháním.

Před několika lety byl aktivní registr European Business Number provozovaný společností DAD Deutscher Adressdienst GmbH se sídlem Alter Wall 65, 20457 Hamburg, Germany nebo P.O. Box 11 35 58 20435 Hamburg, Germany.

Vyplněním evropsky se tvářícího formuláře této společnosti se podvedená firma zamotala do rádoby právně odborné právní komunikace s bezejmenným fiktivním pracovníkem právního oddělení. Neexistující zaměstnanec neustále zasílal urgence k platbě a vyhrožoval soudem. Požadavek na úhradu začínal na částce 480 EUR a průběžně se zvyšoval o příslušenství. Nemáme ale žádné povědomí o tom, že by některý z podvedených subjektů byl skutečně žalován. Podvodníci z DAD Deutscher Adressdienst GmbH posílali vymahačské dopisy stále dokola a čekali, kdo z podvedených povolí a ze strachu před soudem v Německu “dlužnou” částku uhradí.

Aktuálním katalogovým podvodem je EU BUSINESS REGISTER s formulářem označeným Company Data Control. Podnikatelé dostávají anglicky psaný e-mail s tím, že přiložený formulář mají vytištěný odeslat na adresu EU BUSINESS REGISTER, P.O. BOX 34, 3700 AA ZEIST THE NETHERLANDS. E-mail se tváří jako oficiální výzva k registraci do databáze Business Register 2017/2018.

Formulář se tváří jako úřední dotazník. Oficiální vzhled mu dává rovněž využití napodobeniny loga EU. V jeho dolní části však najdete drobným písmem uvedenou zmínku, že registrace stojí 995 EUR ročně! Nemáme zatím informace o tom, že by se některý tuzemský podnikatel nechal napálit a tento formulář vyplnil. Máte-li s těmito podvodníky zkušenost, ozvěte se nám.