Základní kapitál na míru – otázka prestiže?

Klienti se na nás často obracejí s dotazem na možnost založení společnosti se základním kapitálem na míru. Jaký význam tato služba má?

Většina začínajících podnikatelů měla v minulosti problémy se složením minimálního základního kapitálu u s.r.o. (200.000,- Kč). S účinností zákona o obchodních korporacích tato povinnost odpadla a momentálně stačí pro založení s.r.o. složit na základní kapitál jednu korunu (1,- Kč). Tato úprava vychází ze skutečnosti, že základní kapitál je pouze údaj obchodního rejstříku a o skutečném hospodaření společnosti vůbec nic nevypovídá.

I když je základní kapitál v praxi pouze velmi formálním údajem, společnost se zapsaným kapitálem 1,- Kč může působit poměrně zvláštně nebo dokonce podezřele. A to už jenom proto, že v minulosti byl nejmenší povinný kapitál 100.000,- Kč (až později potom 200.000,- Kč). Může se tedy zdát, že u firmy s tak nízkým kapitálem není něco v pořádku. Lidem z podnikatelského prostředí je to jedno, protože každý ví, jak to se základním kapitálem ve skutečnosti je. Opakem je to u občanů, spotřebitelů nebo řekněme běžných zákazníků. Ti většinou přesně neznají význam pojmu základní kapitál a formální údaj o jeho výši na ně může mít určitý vliv. Na neznalého vždy lépe působí společnost se standardními dvěma sty tisíci než s korunou nebo tisícikorunou. Klientům proto doporučujeme složit vždy jako nejmenší kapitál alespoň 10.000,- Kč. Optimálně však standardních 100-200.000,- Kč.

Aktuálně například řešíme požadavek klienta na akciovou společnost se základním kapitálem 5.000.000,- Kč oproti standardním 2.000.000,- Kč. Tento klient je naprosto oprávněně přesvědčen, že čím vyšší kapitál, tím více u svých potenciálních zákazníků uspěje.

Pro určité typy klientů je ale vyšší základní kapitál zbytečný. Tito klienti podnikají v takovém oboru, že prostě vyšší kapitál než základní podle zákona nepotřebují.

Vyzkoušejte možnosti nezávazné konzultace a návrhu založení nové společnosti tak, aby maximálně vyhovovala povaze vašeho podnikání. V případě potřeby pak neváhejte využít našich služeb při založení společnosti s libovolně vysokým základním kapitálem. Se základním kapitálem vysokým přesně tak, jako vaše podnikání potřebuje.