Panama papers – jak ovlivní offshore společnosti a daňové ráje

autor: | Dub 5, 2016 | Aktuality

 

Světem hýbe kauza „Panama Papers“, která souvisí s firmami v takzvaných „daňových rájích“. Jak se tato kauza dotkne budoucnosti „offshore“ firem?

Offshore společnosti jsou ve stručnosti firmy založené většinou v ostrovních státech, kde jsou nulové nebo velmi nízké daně a kde je zaručena vysoká míra anonymity vlastnictví.

V kauze Panama Papers došlo k úniku dokumentů z advokátní kanceláře Mossack Fonseca & Co., která se specializovala na zakládání offshore společností od roku 1977. Přes deset milionů listin k více než 214.000 společnostem zaslal neznámý zdroj koncem loňského roku do redakce německého deníku Süddeutsche Zeitung. Informace se mají týkat významných světových politiků a podnikatelů a také 283 Čechů a Češek. Vyjádření kanceláře si můžete v angličtině přečíst zde.

Panama Papers nabourává dosud neprostupnou hráz anonymity offshore společností. Tyto společnosti si lidé z celého světa zakládali ať už za účelem vytvoření anonymní struktury vlastnictví firem nebo kvůli nízkým daním. Offshore společnosti jsou rovněž oblíbené pro „odklonění“ peněz z jurisdikce vlastní země nebo například pro hromadné vymáhání pohledávek.

Přestanou se nyní lidé zajímat o offshore společnosti? Domníváme se, že nikoliv. V době moderních informačních technologií bohužel dochází k únikům a zveřejňování důvěrných informací z dříve naprosto diskrétních institucí, jako typicky třeba banky ve Švýcarsku. I přesto je však švýcarské bankovnictví stále oblíbené.

Domníváme se, že zájem o offshore společnosti díky kauze Panama Papers neopadne. Únik dat z advokátní kanceláře Mossack Fonseca & Co. je jistě nepříjemný pro jejich klienty a pro některé bude pravděpodobně likvidační. Offshore destinací je však mnoho, stejně jako registračních agentů, kteří tyto společnosti zakládají a spravují. Panama Papers pevné základy institutu offshore společností nabourává, zbořit je ale nemůže.

U námi zprostředkovaných offshore firem by obdobný unik samozřejmě nehrozil, spolupracujeme se stabilními partnery. Pro úplnost je nutné podotknout, že anonymně je možné společnost vlastnit i v České republice a to díky takzvaným imobilizovaným akciím, které jsou uloženy u banky a v obchodním rejstříku nejsou údaje akcionáře uvedeny.

Závěrem je nutné podotknout, že vlastnictví offshore společnosti není samo o sobě nic špatného. Jak ostatně v rozhovoru pro Aktuálně.cz prohlásil vedoucí oddělení mezinárodního zdaňování Generálního finančního ředitelství Vítězslav Kapoun: “…zahraniční offshorová firma může být po daňové stránce zcela legální a mít vše v pořádku.”