Je výhodnější ready-made nebo založení nové firmy?

autor: | Zář 24, 2016 | Dotazy čtenářů

To je poměrně častý dotaz. Záleží samozřejmě zejména na preferencích klienta.

Výhodou ready-made je složený základní kapitál. Nabízíme předzaložené společnosti zpravidla s kapitálem 100.000,- Kč nebo 200.000,- Kč. Společnost s takovým kapitálem vypadá seriózně a má vyřízené volné živnosti, takže klient může podnikat ihned po podpisu příslušných dokumentů. Nevýhodou jsou vyšší pořizovací náklady (nové společnosti máme v nabídce za 11.900,- Kč) a v historii společnosti je rovněž vidět změna vlastníka. Jako první společník je vidět prodávající a jako aktuální společník pak klient, který hotovou společnost zakoupí.

Výhodou nově založené společnosti je, že má čistou historii a klient si přesně zvolí název a vybere libovolné živnosti. Založení nové společnosti je také levnější (tuto službu nabízíme za 9.500,- Kč včetně všech nákladů) než ready-made. Nevýhodou je nutnost skládat základní kapitál. Ze zákona stačí nejméně 1,- Kč, nicméně klienti si zpravidla raději volí vyšší kapitál. Klienti s nedostatkem hotovosti tak mohou mít problém složit tak vysoký kapitál, jaký by jim vyhovoval.

Závěrem lze tedy konstatovat, že ready-made je vhodnější pro klienty, kteří si chtějí rychle pořídit již existující společnost se základním kapitálem v obvyklé výši. Založení nové společnosti je pak vhodnější pro klienty, který stačí menší kapitál nebo mají dostatek hotovosti a chtějí zcela novou firmu přesně podle svých představ.

Jako třetí možnost nabízíme založení společnosti na míru s následným převedením na klienta. Jedná se o kombinaci založení nové firmy a ready-made. Tato služba se využívá zejména v situacích, kdy si klient přeje základní kapitál na míru. Takto jsme realizovali například akciovou společnost s kapitálem 5.000.000,- Kč. Společnost byla předem založena s dispozicemi dle požadavků klienta a odpovídajícím kapitálem. Následně byla již bez dalších změn převedena na klienta, který tak získal společnost na míru s kapitálem, s jakým se běžně společnosti koupit nedají.