Je na podnikání vhodnější a.s. nebo s.r.o.?

autor: | Úno 22, 2016 | Dotazy čtenářů

Záleží samozřejmě na tom, o jakém druhu podnikání uvažujete. Bez bližších informací můžeme jen obecně nastínit základní odlišnosti.

S.r.o. je výrazně levnější na založení nebo na pořízení založené společnosti (ready-made). Jako základní kapitál stačí jedna koruna, zatímco u a.s. musíte složit 2.000.000,- Kč (nejméně však 30%, tj. 600.000,- Kč). Pro s.r.o. navíc stačí jeden společník a jeden jednatel (i v jedné osobě). Akciová společnost vyžaduje v dualistickém systému nejméně jednoho člena představenstva a jednoho člena dozorčí rady. V případě monistického systému může funkci statutárního ředitele a funkci předsedy správní rady zastávat jedna osoba.

Akciová společnost může působit seriózněji na zákazníky díky dvoumilionovému kapitálu (třeba oproti s.r.o. s jednou korunou) a akcie jsou rovněž variabilnější z hlediska nakládání s obchodními podíly, které vyjadřují.

Obecně je s.r.o. vhodnější pro začínající podnikatele díky nižším pořizovacím nákladům. Forma akciové společnosti je vhodnější pro zavedené firmy, které mají větší vlastnickou strukturu a početnější statutární nebo kontrolní orgány.

S.r.o. je u nás nejvíce využívanou právní formou podnikání. Jako alternativa standardní akciové společnosti existuje ještě evropská společnost (SE), která se řídí podobnými principy jako a.s.